DEN HAAG - Bij gerichte controles op arbeidsuitbuiting zijn bij Haagse bedrijven meerdere overtredingen gevonden, van onderbetaling tot te lange werktijden. Ook werkten sommige mensen mogelijk zonder de verplichte vergunning. De gemeente Den Haag, de politie en de Arbeidsinspectie zoeken nu uit welke maatregelen volgen.

Wat de controleurs aantroffen

De controles vonden plaats tijdens de Week tegen Mensenhandel, van 12 tot en met 16 oktober. Het Haags Economisch Interventie Team, kortweg HEIT, ging samen met de Nederlandse Arbeidsinspectie langs bij drie bedrijven in Den Haag en Alphen aan den Rijn. Dat gebeurde niet willekeurig: aan de bezoeken gingen meldingen over mogelijke misstanden vooraf.

In Den Haag stelden de inspecteurs twee overtredingen vast van de Wet minimumloon en minimumvakantiebijslag. Ook werd de Arbeidstijdenwet twee keer overtreden. Daarnaast zijn er aanwijzingen dat de Wet arbeid vreemdelingen niet werd nageleefd: een aantal werknemers had mogelijk geen tewerkstellingsvergunning, terwijl die voor hun werk wel verplicht is.

De politie deed in een van de Haagse panden nog een andere vondst: 2.980 illegale sigaretten. De eigenaar heeft er afstand van gedaan. De sigaretten gaan naar de Douane.

In Alphen aan den Rijn vonden de controleurs aanwijzingen voor onderbetaling en voor verboden kinderarbeid. Om welke Haagse bedrijven het gaat en in welke wijk ze zitten, heeft de gemeente niet bekendgemaakt.

Tweede actie in korte tijd, melden kan ook anoniem

Het HEIT is een samenwerking van onder meer gemeenten, politie, Douane, Arbeidsinspectie, NVWA, UWV en de omgevingsdiensten in de regio. Het team werkt binnen de politie-eenheid Den Haag en richt zich op ondermijnende criminaliteit en op misstanden die het klimaat voor ondernemers en bewoners aantasten.

Het is de tweede grote controle in korte tijd. Op donderdag 15 oktober trokken gemeente, politie en ruim tien andere diensten door het stadsdeel Laak. Daar ging het vooral om woningen, bedrijfspanden en verkeer, maar ook toen kwam er een mogelijk geval van illegale arbeid boven tafel dat is doorgezet naar de vreemdelingenpolitie.

Wie in Den Haag vermoedt dat iemand wordt uitgebuit op het werk, kan dat melden bij de politie via 0900-8844, of bij spoed via 112. Anoniem melden kan bij Meld Misdaad Anoniem via 0800-7000. Ook de Arbeidsinspectie heeft een meldpunt. Slachtoffers kunnen voor hulp terecht bij FairWork en Comensha.

Alle bevindingen worden nu verder onderzocht. Daarna kan een boete van de Arbeidsinspectie volgen, een bestuurlijke maatregel van de gemeente of een strafrechtelijk onderzoek.